ANEB PÚ CHRÁNĚNÝCH ÚZEMÍ
V příspěvku Ten dělá to a ten zas tohle I. jsme stručně uvedli profilový úkol Památkově chráněná území ….. Součinnost při přípravě vyhlášení a revizi památkově chráněných území, základní principy spolupráce, rozdělení řešení na etapy a co se v úkolu očekává od editorů PaGIS.
Činnost urbanisty a úkolu předpokládá seznámení se s pilotním projektem MPZ Znojmo (finální výstup PU06/2022; PZ Znojmo v mapové aplikaci GPT ÚSKP a SAS (data pro ÚAP); Zájmy pam. péče; PZ ve veřejné části Památkového katalogu; Opatření obecné povahy č. 2/2022 o prohlášení památkové zóny Znojmo a určení podmínek její ochrany; Zákres hranice do katastrální mapy; Podrobná mapa částí PZ – dohledatelná rovněž na https://www.mkcr.cz/pamatkove-zony-cs-265) a s prezentacemi z loňského společného Setkání k věcným a odborným revizím chráněných území.
Od urbanisty se v rámci řešení úkolu očekává:
- dohledávání informací o území (urbanistický vývoj, stavební historie), o hodnotných objektech, práce s archivními materiály (historické mapy, stabilní katastr, odborná literatura…) a jejich následné umístění do složky CHRUZEM na sdílené úložiště pagis.npu.cz pod příslušnou složku řešeného území (PZ Znojmo kopie císařských otisků map stabilního katastru, výběr stran z publikace ZATLOUKAL, Pavel. Příběhy z dlouhého století: architektura let 1750-1918 na Moravě a ve Slezsku. Olomouc: Muzeum umění Olomouc, 2002. KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. VIII. díl, V-Ž. 1. vyd. Praha: Libri, 2011.)
- terénní šetření zahrnující:
- posouzení objektů a prostorů řešeného území dle zavedené legendy včetně zákresu do pracovních map (technickou pomoc s přípravou tiskem map do terénu zajišťuje lokální editor PaGIS)
- pořízení fotodokumentace (všech z veřejného prostoru přístupných) objektů i prostorů (PZ Znojmo v mapové aplikaci Územní identifikace s vyznačením dokumentace k objektům uložené v MIS)
- vložení fotodokumentace do MIS (PZ Znojmo v mapové aplikaci Územní identifikace s vyznačením dokumentace k objektům uložené v MIS)
- vytvoření záznamů v Památkovém katalogu k objektům zasluhujícím podání návrhu na KP a vybraným hodnotným objektům spoluvytvářejícím charakter území navrhovaného k ochraně (výběr by měl zahrnovat objekty, u nichž textový záznam je informačně obsažnější než základní fotografie, kterou vkládáme do MIS; pokud je dohodnuto pouze bodové vyhodnocení objektů v řešeném území zahrnuje všechny objety spoluvytvářející / rušící charakter chráněného území)
- příprava podrobné klasifikační mapy dle zavedené legendy (viz PZ Znojmo Podrobná mapa částí PZ) v součinnosti s garanty GnŘ za urbanismus a GIS
- vymezení urbanistických bloků a prostorů (příklady Sušice, Rostěnice, Rýmařov)
- vyhodnocení
-
- objektů (k návrhu na prohlášení za KP, spoluvytvářející charakter chr. území, rušící charakter chr. území, znehodnocené)
- urbanistických a prostorů a jejich zařazení do kategorie A, B, C (viz též I. Merunková: Členění území (A, B, C) (PDF))
-
- zpracování textové části v součinnosti s garantem GnŘ (viz též M. Čerňanský: Opatření obecné povahy (PDF)):
- úprava hranice již prohlášených PR a PR (zmenšení, zvětšení)
– příprava podkladu pro zpracování OOP dle dané osnovy (* v závěrečné etapě řešení) - zrušení plošné ochrany
– příprava odůvodnění - prohlášení nových památkově chráněných území
– příprava podkladu pro zpracování OOP dle dané osnovy
- úprava hranice již prohlášených PR a PR (zmenšení, zvětšení)
Technické okénko
Pro práci na úkolu a předávání výsledných dokumentů MK slouží sdílené úložiště pagis.npu.cz. K tomu, jak je využívání pro tento úkol, viz samostatný příspěvek Kdo hledá, najde.
Do složky Chruzem mají přístup registrovaní uživatelé – z MK pracovníci oddělení regenerace kulturních památek a památkově chráněných území, z GnŘ NPÚ pracovníci odd GIS, odd ENP, odd PMS a odborní garanti profilového úkolu Památkově chráněná území; z jednotlivých ÚOP lokální editoři PaGIS. Pro přístup je potřeba se přihlásit na https://pagis.npu.cz/sheet/.
Dalším řešitelům z ÚOP, pokud z nějakého důvodů již účet na Herringu nemají, jsou potřebné složky nasdíleny na jednotné heslo. Vkládání dokumentů na úložiště by pro ně měli zajistit editoři PaGIS.
Řešitelé s přístupem na úložiště by měli připravovat textové dokumenty přímo v prostředí Synology Drive, v němž lze podobně jako na Google Drive dokumenty sdílet a editovat společně.
U textových dokumentů připravených ve Wordu, které mají být vloženy na společné úložiště, je nutno:
– před vložením vypořádat všechny revize (bez tohoto kroku nelze soubor v prostředí Synology Drive zobrazit nebo ho převést do formátu Synology Drive)
– Název souboru nesmí obsahovat diakritická znaménka a nestandardní znaky (takto nazvaný soubor nemusí nejen jít otevřít, ale ani smazat)
– Pokud se soubory mají logicky řadit podle data uvedeného v názvu, musí toto být ve formátu YYYY-MM-D
Zpracování odborných revizí v PaGIS, památkovém katalogu a MIS byl na loňském setkání věnován příspěvek Z. Syrové (PDF).
Základní informace poskytují mimo uživatelské příručky k jednotlivým aplikacím prezentace odborných IS NPÚ; návody ke geoportálu. K vkládání dokumentů do MIS a záznamů do PK je zde starší Návod pro netrpělivé vědce a výzkumníky.
Kdo urbanistovi s přístupem na úložiště a s prací s aplikacemi IISPP pomůže a poradí? Na GnŘ konkrétně k úkolu PÚ chráněných území arch. Syrová a ing. Podrazilová, na jednotlivých ÚOP lokální editor PaGIS – viz Who is who in PaGIS.
SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY
- Ten dělá to a ten zas tohle I.
- Kdo hledá, najde
- K věcným a odborným revizím chráněných území
- Mapové přílohy PR, PZ
- Kde se vzalo ABC
- Prezentace odborných IS NPÚ
- Návod pro netrpělivé vědce a výzkumníky
- Návody ke geoportálu:
Aktualizováno: