Jak na shapefile v aplikacích Geoportálu

Může se stát, že dostaneme např. od pořizovatele územního plánu zdrojová data ve formátu SHP (Shapefile). Tato data si snadno můžeme přidat do mapové aplikace Geoportálu památkové péče a porovnat s památkovou ochranou. Jak postupovat?

Nejprve je potřeba si uvědomit, že přidávaná data  mohou být pouze ve formátu  Shapefile a současně komprimovaná/sbalená do .ZIP souboru.

Po otevření libovolné mapové aplikace Geoportálu NPÚ si v horní nástrojové liště klikneme na ikonu . Rozbalí se menu „Obsah mapy“, ve kterém zvolíme  Přidání dat. Zde Vybrat soubor z disku.

Klikneme na Vybrat soubor a v otevřeném okně zvolíme náš *.ZIP soubor.

Nyní se mapové okno zacílí na data ze souboru a současně se zvolený soubor objeví nahoře v Tabulce obsahu. Můžeme jej libovolně zapínat, vypínat a posouvat, popř. nastavit průhlednost.

2 komentáře u „Jak na shapefile v aplikacích Geoportálu“

  1. Ano. Připojit webové služby do projektu na geoportálu možné je. Problémem ale je, že po připojení např. hostované webové služby (obsahující tolik potřebná prostorová data z A1) přestanou fungovat veškeré tooltipy. A dokud nebudete mít vyřešeno sdílení již mnoho let hotových prostorových dat z územních pracovišť jiným způsobem, je tato cesta celkem na nic.

    1. Tento příspěvek se týká přidávání prostorových dat ve formátu SHP do mapových aplikací Geoportálu památkové péče. Tato možnost, stejně jako možnost přidání mapových služeb (viz příspěvek Mapové služby a jak s nimi pracovat), může být užitečná pro každého uživatele, který nedisponuje těžkým klientem.
      Pouhým připojením dat, ať již lokálního shapefilu nebo mapové služby, se přitom na funkčnosti mapové aplikace nic nemění. O specifické funkce jako jsou maptipy nadefinovanými ve zdrojovém základním mapovém projektu každé aplikace přijde uživatel pouze tehdy, pokud si svůj pracovní mapový projekt uloží. Více o tom ve FAQ/ČKD V mém projektu uloženém v mapové aplikaci mi nefungují maptipy, chybí některé nástroje….

Napsat komentář