Geoportál NPÚ – otevřít a použít I.

Dnešní článek je určen zejména pro nové nebo ne zcela zběhlé uživatele Geoportálu NPÚ a pokusím se v něm předvést základní funkce pro orientaci v jeho prostředí. Na příkladech si ukážeme jak se do prostředí geoportálu dostaneme a také jak se v něm pohybovat, vyhledávat a celkově zorientovat.

Pro příklad využijeme titulní obrázek mapové aplikace Památkový katalog (viz. též úvodní foto). Víme, že se jedná o lokalitu NKP Petrov v Brně – konkrétně areál katedrály sv. Petra a Pavla. V Památkovém katalogu si dohledáme o katedrále podrobné informace. Nyní, za pomoci odkazu Zobrazení na mapě si přes definiční bod zjistíme, kde konrétně se tato pamětihodnost nachází.

Odkaz nás přenese do prostředí geoportálu – mapové aplikace Památkový katalog. Přičemž ve středu mapového okna máme špendlíkem zobrazen prvek našeho zájmu.

Obdobně se do mapy dostaneme přes ostatní aplikace IISPP. Např. z prostředí MIS pomocí symbolu planetky. Stejný symbol využijeme i ve vyhrazeném přístupu památkového katalogu v záložce Prostorová identifikace.

A nyní se můžeme podívat na to, jak s mapovou aplikací pracovat. Technicky podrobný návod naleznete pod odkazem Nápověda na úvodní stránce geoportálu (odkud se rovněž dostaneme do jednotlivých mapových aplikací).

Základní ovládání mapy – chceme-li se podívat od katedrály směrem na severovýchod, abychom zjistili co za objekt se nachází na fotografii v popředí, držíme levé tlačítko myši tažením myši pohybujeme mapou. Dostaneme se na Zelný trh a zjistíme, že se jedná o Dietrichsteinský palác. Chceme-li si mapu oddálit a vidět tak palác a katedrálu najednou, použijeme buď kolečko myši a nebo ovládací prvky pro přiblížení a oddálení mapy v levém horním rohu mapového okna „+“ a „-„. Tamtéž se nachází tlačítko „domů“, které nás uvede do výchozího rozsahu mapy. Pokud se z tohoto rozsahu (nebo i z jakéhokoli jiného) chceme vrátit na předchozí výřez mapy, použijeme tlačítka šipek – zpět a dopředu.

V téže části mapového okna je také vyhledávací okno, díky kterému si vyhledáme konkrétní lokalitu či prvek. Implicitně je nastaveno fulltextové vyhledávání, zvolit však můžeme vyhledávání v konkrétních datových vrstvách. Již po zadání prvních tří znaků, nám okno našeptává možné výsledky. Opět si vše ukažme na konkrétním příkladu. Víme, že někde na Petrově poblíž katedrály je významný obelisk Památník míru. Také víme, že jeho identifikační číslo definičního bodu je 2556127. V rolovacím menu tedy vyberme možnost vyhledávat Definiční body a po zadání čísla enterem či poklikem na našeptanou možnost se přeneseme v mapě cíl.

V dalším článku si ukážeme, jak si změnit podkladové vrstvy či přecházet mezi jednotlivými mapovými aplikacemi.


Poznámky  a hádanky pod čarou:

  • Kde ještě, mimo úvodního snímku, nalezneme vyobrazení katedrály?
  • Věděli jste že Památník míru připomínající ukončení napoleonských válek v Evropě v roce 1815 je jednou z prvních chráněných památek dle Centrální komise pro výzkum a zachování stavebních památek, zal. r. 1850?
  • Na Zelném trhu se nachází také budova divadla Reduta, jež je nejstarší divadelní budovou ve střední Evropě. Byla zde představena první česká opera Zamilovaný ponocný a ve svých 11 letech zde vystupoval W. A. Mozart, který má před budovou sochu. Vyhledáte je v mapě?

Napsat komentář