Jak správně odkazovat na prvky do památkového katalogu

rybnicni zamecek
Lednice, okr. Břeclav, Rybniční zámeček, foto Roman Zámečník

Častým problémem, který se vyskytuje v rámci elektronické komunikace včetně posílání oficiálních dokumentů prostřednictvím datové schránky, jsou odkazy od IISPP, zejména do Památkového katalogu. Ideální je se odkazovat na Soupisovou část Památkového katalogu, která eviduje prvky reálného života. Veřejnosti přístupný katalogový list jednotlivých objektů obsahuje odkazy na ostatní části integrovaného informačního systému. Obecně se nedoporučuje kopírovat adresu v příkazovém řádku, ale je lepší zkopírovat odkaz nacházející se ve spodní části levého sloupce katalogového listu. Jedná se o modrou ikonu „Zobrazit trvalý odkaz na tuto stránku“.

Hypertextový odkaz do veřejné části Katalogu zde má stejnou podobu jako v URL a vypadá takto:  https://www.pamatkovykatalog.cz/rybnicni-zamecek-13491050. Tento odkaz ovšem není trvalý. Tvorba tzv. permalinku, tedy hypertextového odkazu, který se v čase nemění, je poněkud složitější. V rámci výše uvedeného odkazu figuruje totiž název památky a čistě teoreticky může dojít k jeho změně, takže odkaz se stane nefunkčním.  Abychom se tomuto vyhnuli, je třeba vytvářet odkazy pouze pomocí identifikátoru prvku Prvek_id (jediné číslo v linku). Hypertextový odkaz potom vypadá následně: http://pamatkovykatalog.cz/?element=13491050&action=element&presenter=ElementsResults.
Jde o poněkud komplikovaný odkaz, nicméně je trvalý. Takže doporučujeme mít uložený tento vzor a měnit pouze číslo Prvku_id, které snadno získáme z běžného odkazu.

Poněkud jednodušší je to s vytvářením permalinků do interní části památkového katalogu. Uživatele přirozeně svádí jednoduše okopírovat odkaz z příkazového řádku vyhrazené / neveřejné části Katalogu, kde vypadá takto: https://iispp.npu.cz/katalog/#/prvek/13491050. Takovýto odkaz je ale funkční pouze pro něj osobně a to ještě po omezenou dobu. Takovýmto odkazem se totiž každý uživatel dostane na jím naposledy vyhledaný záznam ve vyhrazené části Katalogu. Pokud takovýto odkaz předáme jinému uživateli, dostane se jím s 99,9procentní pravděpodobností na zcela jiný záznam (- určitá míra pravděpodobnosti, že dva uživatelé měli naposledy vyhledán stejný záznam pochopitelně existuje). Na rozdíl od výše citovaného odkazu do veřejné části, je to tedy odkaz zcela zavádějící a neměli bychom ho používat nikdy. Korektní formát odkazu do neveřejné části má tuto podobu https://iispp.npu.cz/katalog/#/prvek?id=13491050. Tento odkaz funguje přímo jako permalink a najdete ho na již zmíněném místě veřejného katalogového listu. Ve vyhrazené části bohužel zatím nikde uveden není.

Obdobně je tomu s odkazy do testovací instance Památkového katalogu.

Další možností jak vytvářet odkaz do Památkového katalogu je prostřednictvím prostorových identifikátorů PaGIS. Tento odkaz získáte jednoduše z většiny mapových aplikací na geoportále NPU. Pagis Stačí pouze v mapě vyhledat příslušný objekt, na který poklepáme levým tlačítkem. Následně se objeví vyskakovací okno tzv. MapTip s předdefinovanými odkazy do Památkového katalogu. Odkaz do veřejné části má tuto podobu:  https://pamatkovykatalog.cz/soupis/podle-nazvu/1/seznam?definicniBod=1403422. V případě MapTipů si musíme dávat pozor, na který Prostorově identifikační prvek IISPP se dotazujeme, protože jich je víc a můžeme mezi nimi listovat.  U jednotlivých objektů se jedná o bodovou sadu prvků (definiční nebo přírůstkové body).

Zcela na závěr chci upozornit, že sebedelší hypertextový odkaz lze zkrátit a „polidštit“. V kterémkoliv textovém editoru je funkce upravit hypertextový odkaz, kde změníte text názvu a odkaz potom vypadá takto Rybniční zámeček. V oficiálních dokumentech takovýto odkaz vypadá mnohem lépe.

 

4 komentáře u „Jak správně odkazovat na prvky do památkového katalogu“

  1. Sice starý článek, ale narazil jsem na to teď, o problematice ale vím.
    Neměl by ten odkaz být někde v katalogu ke zkopírování? To, že posílám někomu odkaz na konkrétní prvek, ke kterému se má vyjádřit, je běžné a každého napadne zkopírovat adresní řádek, kde je navíc ID prvku jasně vidět. To, že se pak ukáže něco jiného, je silně matoucí. Já to řeším tak, že neposílám odkaz do katalogu, ale idreg, případně řádek zkopírovaný z Monumisu. Ale v době kdy i každá aplikace v mobilu má tlačítko na sdílení, se mi kopírování textu a přepisování čísla v něm zdá silně nepraktické a zdroj chyb, které mohou vést k nedorozumění. Katalog je tu už několik let a myslím si, že o tomto víme od začátku.

  2. Širou náhodou jsem zavítal sem a nevím zda se něco nezměnilo, ale já žiji v domění že platí to na čem jsme se dohodli s PK 
    (viz https://podpora.npu.cz/view.php?id=3900

    Kromě
    https://www.pamatkovykatalog.cz/kostel-sv-mikulase-a-linharta-699422
    funguje vždy obecný stabilní odkaz nevyžadující název, je ve tvaru
    https://www.pamatkovykatalog.cz/id-699422

    a i v případě třeba sloučení přesměruje na aktuální záznam apod
    )

Napsat komentář