Může to vypadat, že pod pokličkou geoportálu památkové péče se nic neděje. I když se snažíme v maximální míře publikovat prostorová data památkové péče jako veřejná, jejich určitý segment byl, je a zřejmě i zůstane dostupný pouze registrovaným uživatelům IISPP, resp. geoportálu..
Tito uživatelé si mohli povšimnout, že v před necelými čtrnácti dny se mezi mapovými aplikacemi objevila staronová mapa s názvem Věcná revize hranic a rozsahů právních stavů. Mapová aplikace poskytuje náhled na zpracovaná data revizí hranic chráněných území a ochranných pásem (porovnání vedení hranice s textem příslušného právního předpisu a mapovou přílohou) a obdobně zpracovávané revize rozsahů právních stavů určeného výčtem chráněných a dotčených pozemků a jejich částí (především kulturních a národních kulturních památek) po parcelách.
Další mapová aplikace Věcná revize / editace obsahuje navíc i editační vrstvy a editační nástroj určené pro operativní online editace náčrtů návrhů rozsahů právních stavů a jejich změn. Tato aplikace bude dostupná pouze osobám s oprávněním editovat náčrty. Funkce editačního nástroje se ještě dolaďují tak, aby oprávněným uživatelům umožňoval bezkolizní editaci.
Ano, editační mapový projekt jsem na geoportále zaregistroval. Zatím ale nelze nic editovat. Editační vrstvu tam musíte vložit Vy, nebo lze přidat něco svého, např. z ArcGis Online?
http://npu.maps.arcgis.com/home/item.html?id=5daaa679df644bb88f4c5ab09fc9e906
Pardon, odkaz by měl být tento:
http://services1.arcgis.com/N9lESvcusHT2K1S7/arcgis/rest/services/Editace_Plochy_nemovit%c3%bdch_kulturn%c3%adch_pam%c3%a1tek/FeatureServer/0
Mapovou službu z ArcGIS online ani jiného externího zdroje nebude možno použít. Jedná se o editaci tříd prvků centrální geodatabáze PAGIS na obdobném principu jako jsou nyní editovány přírůstkové body. Stávající nástroj vyžaduje několik úprav dodavatelem, z nich ta nejpodstatnější spočívá v tom, že uživatelé musí mít editační práva k záznamů, které takto vytvořili. Bude v této mapové aplikaci využíváno pro uživatelské návrhy a návrhy oprav rozsahů právních stavů (tak, jak bylo prezentováno na loňském pardubickém setkání k PAmátkovému katalogu). Nástroj bude upraven tak, aby bylo možno jej využít pro obdobné účely v jiných mapových aplikacích. Bylo zadáno a doufáme, že se s nástrojem budou moci seznámit editoři PaGIS na letošním svatovalentýnském setkání.
O realizovaných novinkách budeme pochopitelně informovat i zde na blogu Pro(Pa)GIS.