Zkratky, jak známo, je třeba zadávat obezřetně. Pro GIS Národního památkového ústavu jsme před lety (v roce 2001) vymysleli zkratku PaGIS (Památkový GIS), abychom ho odlišili od jiných geografických informačních systémů. Do konce roku 2015 byl online dostupný na starém mapovém portálu http://gis.npu.cz pak se přestěhoval na tehdy nový Geoportál památkové péče https://geoportal.npu.cz. Od začátku roku 2015 pak provozujeme tento blog pod názvem Pro(Pa)GIS. PaGIS se nám také vloudil do památkově informačního slangu jakožto název pro definiční bod objektu PaGIS: „paGIS“.
Zkusili jste někdy zjistit, co všechno se může za výše uvedenými zkratkami skrývat a zadat do vyhledávače „pagis“?
Zjistíte, že Pagis může je i příjmení a k jeho známým nositelům patří například básník Dan Pagis (1930–1986), biskup Jean-Pierre Pagis (1835-1908) nebo fotbalista Mickaël Pagis (1973 – ).
Výraz „pagis“ je taktéž třetím a šestým pádem množného čísla latinského podstatného jména „pagus„, kteréžto označovalo správní obvody Římské říše a ve středověké latině též ves nebo část území.
A „propagis“?
Kromě minulého času slovesa „propagi“ v esperantu narazíte nejspíše na kanadskou firmu propagis (http://www.propagis.com), která se pochopitelně vyskytuje i na Facebooku, Twitteru etc. Ale s tou si nás snad nikdo plést nebude…