O důležitosti metadat, tedy popisných dat o datech, není doufejme čtenářstvo našeho blogu třeba přesvědčovat.
Editoři si vzpomenou na metadata vyplňovaná kdysi v ArcCatalogu, prvním pokusem o komplexní podchycení byl tzv. Metis na našem starém gisovém webu. Ke skutečně systematickému zpracování a publikaci řečených jsme přistoupili se spuštěním geoportálu před pěti lety. Na obzoru se již tehdy rýsovala Evropská směrnice pro prostorová data kladoucí na metadata zásadní důraz.
Sestavili jsme a publikovali postupně matadata našich veřejných mapových služeb, posléze, hlavně kvůli agendě ÚAP, přibyly i datové sady vydávané online objednávkovým systémem. Jako všechno, narůstaly i požadavky na strukturu a obsah -a náš interní editor přestával vyhovovat. Zlom přišel v minulém roce, kdy byl po letech odkladů, na národní úrovni schválen tzv. Národní metadatový profil nové generace. Na ten jsme již technologicky „nestačili“ a protože dodavatel nebyl schopen stávající platformu rozvíjet, přišlo na změnu technologie.
Ono totiž nestačí „jen“ něco vyplnit do dané struktury. Metadata je třeba tzv. validovat (ověřit jejich komplexnost a úplnost proti poměrně striktním požadavkům) a nabídnout je světu nejen formou webových stránek, ale především cestou strojově čitelného formátu přes webovou službu. Samotné metadatové záznamy se vytvářejí jak pro data samotná, tak pro služby a aplikace, tyto položky jsou vzájemně provázány (povinnými) odkazy. Výsledná struktura je následně pravidelně tzv. „sklízena“ (harvested) Národním geoportálem INSPIRE , který je následně obdobně vytěžen nadřízeným portálem Evropským.
Podle výsledků jsme pak jako člen Evropské unie hodnoceni z hlediska sociální koheze na čtyřstupňové škále smajlíků. Precizní evaluace – nikdo nechce vidět červeného mračouna. Ale zpět z Olympu do domácího hospodářství.
Od konce minulého roku tak máme na statku nové zvířátko. Říká si Micka a je to katalog prostorových metadat. Postupně ho (vlastně pardon, ji) integrujeme do geoportálu, s jejími kočičinami se tak setkáte nejen v přehledu mapových služeb a datových sad ale především v novém celkovém přehledu všech meta záznamů.
Ten postihuje naše vlastní data a služby z nich publikované, veřejné jakož i interní. Micka je též zdrojem položek ve widgetu přidávání dat do mapových aplikací, kde díky ní nemusíme zadávat adresy jednotlivých služeb.
Takže – až se vás někdo zase zeptá, cože to Ústav má za (prostorová) data a kde – odkažte ho jednoduše sem.