Na co je lépe se neptat

aneb Pověst o Pražském Kolemovi.

V mapových aplikacích geoportálu památkové péče existuje několik možností, jak získat informace o objektu. Většina uživatelů intuitivně sáhne po nástroji přímo takto pojmenovaném:

 

Je to o něco složitější než použití maptipů, uživatel musí vybrat z nabídky služeb vedených v tabulce obsahu mapy konkretní službu a vrstvu, v níž chce vyhledávat. Postup je podrobněji popsán v uživatelské dokumentaci ke geoportálu. Na tomto místě chceme jen upozornit na případy, kdy je lépe tento dotaz nepoužít, protože na odpověď můžete čekat neúměrně dlouho nebo se jí vůbec nedočkat.

Na co je tedy lépe se nástrojem Informace o objektu neptat?
Na rozsáhlé polygony s komplikovanou hranicí, jako jsou historické země nebo kraje. Z vlastních odborných dat jsme dosud narazili pouze na jediný polygon. Jedná se o území s archeologickými nálezy (UAN) s poř. číslem SAS 1066 a novým identifikátorem IDSAS 32572:

Jedná se o rozlehlý polygon okruží historického jádra Prahy, který kromě toho, že má komplikovanou a dlouhou hranici, obsahuje i velké množství děr dalších ÚAN. Vypadá nyní takto:

prazsky_kolem

Důvěrněrně mu říkáme Pražský Kolem a máme od kolegů archeologů přislíbeno jeho zjednodušení. Nový ISAD by měl umožnit i překryv ploch a tedy zacelení děr…
Do té doby, pokud se chcete něco dozvědět o UAN ve Velké Praze, použijte raději obyčejný maptip, který je nadefinován i pro UAN v mapové aplikaci Územně analytické podklady. Stačí kliknout do mapy a nalistovat ve vyskakovacím okně stránku, na níž se zobrazují atributy jevu ÚAP č. 10: Území s archeologickými nálezy:

Napsat komentář