Otevřená data neboli Open data nejsou žádnou novinkou. Již na podzim roku 2003 byla směrnicí Evropského parlamentu zformulována jejich definice. Ta do současnosti prošla značným vývojem. Aktuálním právním dokumentem EU je Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1024 ze dne 20. 6. 2019 o otevřených datech a opakovaném použití informací veřejného sektoru. Tato právní norma byla v ČR implementována novelou 241/2022 Sb. dne 31. 8. 2022 a nabyla účinnosti dne 1. 9. 2022. Implementace přinesla řadu novinek a změn především v zákoně 106/1999Sb., o svobodném přístupu k informacím.
Dne 28. 11. 2022 se v budově Akademie veřejného investování MMR, v ulici Pařížská, konala již 7. Výroční konference „Otevřená data 2022“. Akce jste se mohli zúčastnit prezenčně i online. Cílovými skupinami posluchačů byly jak stávající poskytovatele otevřených dat, tak i instituce, které teprve zvažuj otevření svých dat. V dopoledním bloku byly prezentovány legislativní novinky, komunikace mezi poskytovateli a uživateli a využívání otevřených dat v praxi. V odpolední panelové debatě se probírala témata datové kvality a nástrojů k jejímu zlepšení. Přednášky z konference jsou nyní dostupné na
https://opendata.gov.cz/edu:konference:2022.
Dovolila jsem si vybrat jen několik bodů, týkajících naší instituce.
- Na základě změny zákona 106/1999 Sb. O svobodném přístupu k informacím v jeho platném znění od 1. 9. 2022 § 5 a odst. 1 a 2 stává se NPÚ povinným subjektem poskytování otevřených dat.
§ 5 Informace zveřejňované způsobem umožňujícím dálkový přístup
Odst. 1.
Povinné subjekty, které na základě zákona vedou a spravují registry, evidence, seznamy nebo rejstříky obsahující informace, které jsou na základě zákona každému přístupné (dále jen „registr“), jsou povinny tyto informace zveřejňovat v přehledné formě způsobem umožňujícím i dálkový přístup.
Odst. 2
Povinné subjekty zveřejňují informace obsažené v registrech, s výjimkou dokumentů ze sbírky listin, jsou-li součástí registru, rovněž jako otevřená data.
Podle výše uvedeného zákona povinné subjekty mají otevřít data v termínu do 31. 12. 2023.
Týká se dat Ústředního seznamu kulturních památek, tedy dat z Památkového katalogu.
- Dobrá zpráva pro začátečníky. Otevírání dat se nemusí začít na zelené louce. Veškeré potřebné informace lze najít na internetovém Portálu pro poskytovatele https://opendata.gov.cz. Zdarma jsou všem zájemcům k dispozici vzdělávací a školící materiály (videa, příručky, formuláře, informační texty). Výše zmíněný Portál a také Národní katalog otevřených dat (NKOD) jsou výsledkem několikaletého projektu KODI. Projekt KODI na konferenci prezentovala Národní koordinátorka otevřených dat (Ministerstvo vnitra) Radka Domanská. Vyzvala také k využití bezplatného poradenství pro začátečníky a pokročilé. Upozornila také, že na uvedený na Portálu kontakt bude možné obracet do 31. 5. 2023, tj. do termínu ukončení projektu. Na Ministerstvu vnitra následně vznikne nový odbor, jehož činnost bude obdobní a bude navazovat na projekt KODI.
Pro inspiraci lze využít příklady otevřených dat:
Národní katalog otevřených dat (NKOD) – 276 poskytovatelů, 143 955 datových sad: https://data.gov.cz/datov%C3%A9-sady
Otevřená data Královéhradeckého kraje: https://www.hradeckralove.org/otevrena-data/d-5649
Otevřená data Olomoucké kraje : https://www.olkraj.cz/otevrena-data-cl-4291.html
NPÚ již zveřejňuje sadu prostorových dat INSPIRE v souladu se zákonem 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím. Poskytování prostorových open dat z PaGIS zůstává nadále dobrovolné, vzhledem ale k povinnému otevření dat z PK bude logickým krokem.
Na konferenci také zaznělo ze zkušeností vyplývající doporučení – poskytovatel předem má zvážit, jak otevřená data bude sám používat.
K tomu co všeno jsou a nejsou open data doporučuji podívat se na v příspěvku zmíněném portálu opendata.gov.cz konktrétně na Otevřená data blíže.