Možná jste si všimli, že některá témata na pomezí (geo)informačních systémů a státní správy pronikají i do „mainstremových“ medií. A NEmíříme tím pro tentokrát na registr řidičů, IS statistického úřadu pro sčítání lidu ani web pro nákup dálničních známek.
Máme na mysli nahlížení do katastru nemovitostí. Na začátku dubna ČÚZK nenápadným oznámením na webu ohlásil, že, v kostce řečeno, zlí hackeři vytěžují databázi a proto od léta bude zobrazování údajů o vlastnících podmíněno přihlášením se do systému. Řada lidí neumí číst (pardon, asi umí, nepochopila o co jde ale má nutkavou potřebu sdělovat), šířily se fámy o celkovém stopnutí přístupu a jiné urbánní legendy.
Co se stane s přístupem ke katastru je racionálně popsáno zde.
Jako z udělání ovšem zhruba ve stejné době prošel třetím čtením ve sněmovně návrh zákona o změně zákonů související s Další Elektronizací Postupů Orgánů veřejné moci.
Čert se skrývá v detailu: chci vědět, zdali mi ještě patří nemovitost (a ano NEchci žádat o výpis), musím se přihlásit. Přihlásit se musím elektronickou identifikací. Ať přes tzv. NIA (národní identifikační autoritu) , nebo tzv. bankovní identitou.
Ale tato identita (fakticky, její první použití) podle návrhu s sebou nese automatické zřízení datové schránky! (tzv. ex offo)
Masochista, toužící po kontumační komunikaci se státem via datovka musí být bez sebe blahem. A NEmám na mysli mýtickou IT negramotnou babičku na Vysočině. Kdo někdy datovku použil, myslím potvrdí, že to není triviální ani pro průměrně IT schopného občana.
Záhy si této šikany všimli odborníci., obávám se ale, že obecné povědomí o problému není příliš velké. Seriál o tzv. „DEPU“ je velmi zajímavý, čtení je to však jen pro hodně otrlé.
Nicméně.
Proti plánovanému kroku ČUZK se začala formovat organizovaná opozice vedená advokátem Petrem Novotným.
ČÚZK mezitím šířeji medializuje celou situaci:
katastr zatěžují roboti z Číny a nejen ti, ale i naši čeští exekutoři.
No jasně. Když je rozhraní takové jaké je, není divu že si ze „zjednodušení“ dělá leckdo bussiness.
Situace je dynamická, podle posledních zpráv půle června to vypadá, že ČÚZK od původního totálního plánu poněkud ustoupil, viz tisková zpráva ministerstva zemědělství. Zajímavý kontext. Je třeba totiž dodat, že ČÚZK sice je organizace zastupovaná ve vládě ministrem zemědělství, nicméně jemu nepodléhající.
Takže, sledujte (mezi řádky) situaci zde, je to lepší než leckterý dramatický seriál.
Pokud víte o dalších aspektech problematiky, prosím dejte nám vědět. Neděláme si patent na rozum, tím spíše při návštěvě takovéto technologicko-právně-správní ZOO.
Možná to pohne s datovkou, protože zatím ji používají ti, co chtějí a zjednodušuje jim to práci, nebo ti, co si ji zřídili a neumí se jí zbavit. Jak se to stane masové, bude se to muset řešit, protože současná podoba je strašná.
Co se týká katastru, omezená podoba je tu už dávno, přístupem odjinud, třeba z map.cz, katastr2.cz apod. Tak jsem zvědav, jak to bude od zítřka přímo v Nahlížení. Opisovat Capsu, klikat na autobusy, nebo se přihlašovat mobilem bankovní identitou (pokaždé když se chci někam podívat) není příliš odlišné, co se týká otravnosti.
Odpovím si sám:
V současnosti existují TŘI podoby nahlížení do katastru.
Nejomezenější je při prokliku odjinud (např. mapy.cz), ta nemá ani klikací odkazy a není tam skoro nic navíc, ani kódy ochrany. Po přihlášení se ukáže majitel, ale nic víc.
Další stupeň je nepřihlášený přístup z Nahlizenidokn. Ten neukáže majitele, ale odkazy má klikací a ukáže i kódy ochrany (Způsob ochrany nemovitosti), náhledovou mapu a proklik do Marushky. Myslím, že pokud nebudeme potřebovat majitele, bude nám tento přístup stačit. Takže se asi často nezmění vůbec nic. Na zjištění na jaké parcele máme památku to stačí, z hlediska evidence a dokumentace.
A posledním je přihlášený přístup, ten ukáže vše. Přihlášení identitou chvíli vydrží (hodinu?), není nutno se přihlašovat pokaždé.
Takže asi kolem toho bylo víc povyku, než se nakonec stalo. Někdo ale ten plný přístup potřebovat bude.