K publikování na stránkách ArcGIS Online NPÚ

Nutno přiznat, že tisková zpráva Nová mapová aplikace NPÚ, ÚOP v Brně – rozdělení územních kompetencí garantů. na stránkách NPÚ zastihla správce našeho účtu a stránek na ArcGIS Online poněkud nepřipraveny. Oběma postiženým chvilku trvalo než vydedukovali, že se zpráva vůbec týká obsahu NPÚ na ArcGIS online.
Aktivní využití a zkoušení možností ArcGIS online vítáme. Nám samotným na to v současném vytížení s Katalogem nezbývá mnoho času. Vše, co odzkouší jeden, se pochopitelně může hodit nám všem. Ale i když nechceme rozhodně nějak Vaše publikační aktivity na ArcGIS online svazovat, bylo by dobré se před zveřejněním projektu poradit a probrat to možná nejen s námi, ale i s ostatními editory. Proč?

  • nemusíte nejoptimálněji zvolit datové zdroje s ohledem na jejich kvalitu a volné nakládání nimi z hlediska licencí,
  • projekt, který navrhujete by mohlli využít i ostatní,
  • výtvor je účelné publikovat na předních místech webů (alias úvodních stránkách).

Možnost k diskusi před vypublikováním je právě zde na tomto blogu.

Související příspěvky:

Při zkoumání toho, co kolegové na náměstí Svobody vytvořili, jsme objevili ještě mediálně ne(z)viditeln(ěn)ou, leč o to inspirativnější  mapu středověké drobné architektury na jižní Moravě.

Abychom šli příkladem ve výše popisovaném pracovním toku (česky: work-flow) a přiznali kredit pionýrským snahám kolegů, tak jsme obě kompozice zařadili do karuselu na úvodní stránce AGOL naší organizace.
Doufáme zároveň, že s tvůrci těchto map zde otevřeme diskusi alespoń dodatečnou.

ZS a ŠE

3 komentáře u „K publikování na stránkách ArcGIS Online NPÚ“

  1. Takové diskuse se mohou týkat nejen expertů GIS. Jde např. o to, že nějaké další vazby může mít i obsah produktu. Je pravdou, že to by se mohlo ventilovat na nějakém další diskusní linii. Ale současně je otázkou, jestli by to nemělo být obecně přístupné. Dle mého samozřejmě ano. Zatím jsem tu nečetl nic, co by muselo svět mimo GIS dráždit. Ale přiznám, že mohu v tomto směru vzdor nejedné zkušenosti odezvy okolí idealisticky podcenit. Takže je asi zřejmé, že mapky garancí se týkají i garantů (kdesi jsem upozorňoval na již zaniklou mapku telčského ÚOP), mapky božích muk apod. mohou mít souvislostí ještě více. Nemusejí do toho nutně všichni hovořit, ale mohli by také být po spuštění nějakého nástroje informováni. Přičemž by i další záměry vydavatelů mohly být více komentovány, a to včetně vysvětlení záměrů, návaznosti na další projekty. Takový článek by aspoň v pracovní verzi měl být k dispozici hned, a ne třeba za dva roky v nějakém vědeckém papírovém(!) čísle ZPP.
    Uznávám, že to nelze celé přehazovat na IISPP, nicméně iniciativy by z této strany mohly přicházet. Nicméně díky, neb tyto věci také sleduji.
    Sommer

  2. Dobrý den všem, prve bych chtěl reagovat na neohlášené publikování na ArcGIS online.Pokoušeli jsem se Vás žel neúspěšně kontaktovat, a jelikož jsme věděli ýe práce na PK vrcholí, nepovažovali jsme za obzvláště důležité Vás s tímto "marginálním" pokusem kontaktovat a též nás trochu zaskočila "publicita" na stránkách NPÚ. Co se týče mapy středověké drobné architektury na jižní Moravě ta ještě není zcela hotová a zatím jsem s jejím publikováním zcela nepočítali. Nicméně máme další smělé plány, co se týče publikování na ArcGIS online, a to s Vámi budeme určitě konzultovat. V současnosti finalizujeme k publikování 62 . kú. z okresů Znojmo a Břeclav. Pro toto území máme rovněž nachystáno zgeoreferencované první vojenské mapování, jak jsme to dělali, budu pozítří prezentovat na odborně metodickém dnu v Červenom Kláštere, takže bych se chtěl touto cestou zeptat, jestli bude zájem publikovat, obdobně jako SK i toto mapování.
    S pozdravem KS
    Pokud bude zájem – můžu prezentaci někde zpřístupnit nebo přednést.

  3. Zopakuji, co snad vyplývá z úvodního blogu: snahy o racionální zpracování čehokoliv "gisovými" prostředky velmi vítáme. Můj osobní údiv spočíval v náhlosti takto veřejně šířené informace a jisté obavě, že AGOL bude považován za hlavní prezentační platformu Ústavu.
    Navrhuji racionální postup: kompozice publikujmež nejprve v rámci skupiny (group) editorů AGOL. Po přehlédnití a event. doplnění ostatními (editory) teprve vystrčme na veřejnost.
    Co se týče prezentace: nechceš to Karle uvést na našem dni GIS?

Napsat komentář