Jsou i jine blogy

To, že exitují i jiné blogy než ten náš (Pa)GIS nám připoměl náš pravidelný čtenář a komentátor Jan Sommer:
„Asi mate zapnute sledovani tohoto blogu, ale pro případ:
https://dougsarchaeology.wordpress.com/2015/10/08/interpreting-the-archaeological-record-gis-and-spatial-analysis/“.
Článek, na který bylo takto upozorněno, Interpreting the Archaeological Record: GIS And Spatial Analysis, můžeme jen rovněž vřele doporučit Vaší pozornosti.
Máte-li více času, přečtětě si i starší příspěvky: https://dougsarchaeology.wordpress.com/tag/gis/.

A propos, víte, že pokud jste si pro čtení našeho (Pa)GIS blogu  nastavili účet na Bloggeru, můžete si sami nastavit sledování těch blogů, které Vás zaujmou? Jak na to, naznačeno na ilustracích níže. Stačit kliknout na přidat pod Seznamy četby a vyplnit správně URL adresu blogu…

blogy_sledovani01blogy_sledovani02Připomínám proto, že možnost, nastavit si takto sledování našeho vlastního blogu, využilo zatím jen 7 zaregistrovaných čtenářů.  A nemusí to být jen tím, že ostatní jeho obsah nezajímá…
Obecně máte pochopitelně i jiné klasické možnosti sledování jako RSS. Pokud netušíte, co se skrývá za touto zkratkou, přečtěte si třeba technickou poznámku v Kokoliově bloku.

Náměty na to, co sledovat najdete ostatně i na blogu našeho informátora Česká placka.

Jeden komentář u “Jsou i jine blogy”

  1. Hehe. Možná i takto nějak jsem to myslel. S tím, že pro svůj ne zrovna extrovní přehled v GIS technikáliích si nedovoluji posoudit přínos. Proto děkuji za předání. Reaguji ovšem hlavně proto, že si myslím, že k takovéto výměně poznatků by mělo smysl blog využívat. Samozřejmě s tím, že ti, kdo daný zdroj již znají, to přijmou bez poškleblů či zlehčování, ale třeba pomohou nějakým hodnocením zkušenějšího. Kdo jiný by vlastně měl přispívat takovými recenzemi, jaké bývají prezentovány zde. Byl bych dokonce rád, kdyby to editoři, autoři i čtenáři zdejšího blogu nakonec nějak zhodnotili přístup ve smyslu toho veřejného zpřístupnění.
    (Nezapomeňme, že blogy jsou zpravidla vybaveny i možností snadného sdílení informací o aktualizacích na sociálních sítích typu Facebook, Google+… Což se také vyplatí sledovat s tím, že se hodí si dobře vybrat přátele – ne podle toho, jak jsou zábavní nebo jak jim to sluší na fotkách, ale čí příspěvky palcují apod.)
    A pak by možná nebylo od věci významnější stránky nějak seskupit do "statické" stránky se seznamem odkazů. Může to mýt význam pro nově příchozí, nebo pro oživení paměti. U seznamu by mohl být i odkaz na zde publikovanou recenzi.
    Do seznamu sledovaných blogů je možné umístit i externí stránky (nemusejí být z bloggeru – ale nejsem si jistý, jak to u všech zafunguje).
    Podle mých zkušeností, nakolik si mohu dovolit s něčím takovým operovat, je provozována řada kloudných blogů také na "službě" wordpress.com – to ostatně platí i pro ten nahoře citovaný. Najdete tam také špičkový blog SOVAMM :-). Po registraci můžete snadno sledovat i tamní zvolené blogy. (Nezkoušel jsem, jestli je možné je sledovat i na bloggeru, ale je to pravděpodobné.)
    Teď zdržuji i proto, že si myslím, že blogy jsou u nás bohužel velmi podceněný "formát", jinak používaný nemalou částí vědeckých i jinak odbornických kruhů, ale i institucí typu Getty, Historic England… Jeho přednosti jsou zřejmé i z toho, co s povděkem čtu zde.
    JS

Napsat komentář