České kulturní dědictví v GIS VII.

Letošní Den GIS připadá celosvětově na 14. listopadu. Akce, ve světě známá jako GIS Day, se koná od roku 1999. Spoluzakladatel firmy Esri Jack Dangermond přisuzuje prvotní myšlenku Ralphu Naderovi. Ten viděl GIS Day jako příležitost ukázat možnosti geografie a využívání geografických informačních systémů v praxi těm, kteří by se o GIS třeba jinak ani nezajímali. Zároveň chtěl, aby akce byla otevřená pro každého.

Den GIS je mimo to součástí týdne geografického uvědomění Geography Awareness Week, který pořádá od roku 1987 v třetím listopadovém týdnu  National Geographic Society  na podporu geografické gramotnosti na školách, v organizacích a v lidské komunitě obecně.

Zatímco letošní světový Den GIS bude již v pořadí dvacátý, my v NPÚ ho budeme slavit teprve posedmé.  Pod tradičním názvem České kulturní dědictví v GIS ho pořádáme jako den otevřených dveří. Letos se při této příležitosti otevřou hned dvoje dveře: 14. listopadu, jak se na GIS Day sluší a patří, v naší brněnské kanceláři na půdě územního odborného pracoviště NPÚ na náměstí Svobody 8 (viz. akce v kalendáriu Pro(Pa)GIS), o den později pak v kanceláři pražské U Zlaté studně 5 (viz. akce v kalendáriu Pro(Pa)GIS).  Otevřou se pokaždé pouze na půl dne. Oba dají dohromady, jak doufáme, jeden kvalitní GIS Day celý.

Díky chmelařským a vinohradickým stavbám v mapových projektech a aplikacích by v něm neměla chybět radostná nálada. Uvidíte, jak se v PaGIS zpracovávají mapy památkových rezervací a zón (aktuálně návrh zóny brněnské). Dozvíte se, co znamenají některá divná, v obou kancelářích běžně používaná, slova jako topologie. A co se vůbec v památkovém geografickém informačním systému zvaném PAGIS děje a chystá… Máte-li nějaké specielní přání, dejte nám vědět na gis@npu.cz.

Jak je uvedeno v kalendáriu, na obě akce je potřeba vzhledem k omezené kapacitě obou místností se předem přihlásit a to na pod-stránkách pro:

1. půlden GIS 2018

2. půlden GIS 2018

 

Napsat komentář