17. konference Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě 2016

Na Chodovské setkání se vypravujeme již tradičně. V rámci informačně-presentační ofenzívy jsme i letos měli vystoupení, tentokrát na téma „Památkový katalog a památkový GIS – první rok soužití“.

Exhibici si můžete nalistovat na stránkách konference, kde by se postupně měly objevit krom pdf verzí i video-záznamy přednášejících, neb celé dění bylo snímáno. Někteří řečníci poněkud utíkali ze záběru, věříme že to není náš případ. Náš dodavatel, firma MUSOFT překvapivě nepresentovala Památkový katalog. Takže nám zbyl prostor pro představení nejen jeho, ale i PaGISu – pro většinu knihovnicko-muzejně orientovaného obecenstva poněkud odtažitější agendy.

Z nám systémově (čti integračně) blízkých témat se objevil v příspěvcích  Tritius (první den dopol.) a vzápětí MUSOFT presentoval MUSEION v mobilní podobě (žebychom se dočkali v budoucnu i mobilního Katalogu?).

Osobně mne zaujal dále příspěvek Tomáše Foltýna z Národní knihovny “ INDIHU – vývoj nástrojů a infrastruktury pro digital humanities“. Jednak jsem, přiznám se, netušil, co pojem znamená, navíc do tohoto „šuplíčku“ evidentně s naším mixem památkařiny a informatiky zjevně spadáme.

Takže, mám-li se odvolat na naše Telčské setkání, a exposé Martina Lazáka: nikoli „monumatika“, ale „digitální lidskost“ jest naším chlebem vezdejším.

Napsat komentář