PRO – topologie a relace v databázi

A máme tu další článek ze série návodů pro ArcGis PRO. Dnes se budeme věnovat nastavení topologických pravidel a relací v databázi.

Je třeba upozornit, že převádíme-li v prostředí ArcMap Personal Geodatabase (mdb) na File Geodatabse (gdb) ztratíme přitom veškeré relace a topologická pravidla uložená v původní databázi. Tyto je třeba nastavit nově.

Pro usnadnění si můžeme Topologická pravidla z původního zdroje exportovat do souboru *.rul (Topology Properties/Rules/Save Rules).

Nastavení Topologických pravidel

V prostředí Catalog Pane poklikem PM na cílové umístění (databáze či dataset) a v kontextovém menu vybereme možnost New/Topology.

V takto otevřeném wizardu si nastavíme pro které třídy dané databáze či datasetu budeme pravidla nastavovat.

V dalším kroku pak za pomoci a rolovacích menu nastavíme potřebná pravidla.

V tomto okně můžeme také nahrát předem exportovaná pravidla ze souboru rul . Pokud tak učiníme je i tak třeba si importovaná pravidla důkladně zkontrolovat. Respektive zkontrolovat, zda se nám přenesla opravdu všechna. Ne vždy tomu tak totiž je a je třeba na to dohlédnout. Je možné, že nepřenesená pravidla vlastně nepotřebujeme, jsou nadbytečná. To již záleží na konkrétních datech a úvaze uživatele. Když máme nastaveno, v posledním kroku zkontrolujeme a odfinišujeme.

Nastavení relací

Obdobně jako topologická pravidla nastavíme i relace. Neboli poklik PM na cíl, kontextové menu New/Relationship Class.

Otevře se nám okno Geoprocessingu, kde již nastavíme vše tak jak jsme zvyklí a jak potřebujeme.

Na závěr dáme Run a jsme spokojeni s dobře odvedenou prací.

2 komentáře u „PRO – topologie a relace v databázi“

Napsat komentář