Převod MDB do GDB

Při přechodu práce z ArcMap do ArcGis Pro je nezbytné přejít také od práce s databází mdb k databázím gdb. Převod databáze provedeme jedině ve starém prostředí – je tedy nezbytné si zachovat ArcMap/ArcCatalog co nejdéle to půjde. Dokud nebudeme mít stoprocentní jistotu, že máme veškeré databáze převedeny. A pro jistotu ještě o chvíli déle.

Jak tedy na samotný převod:

Ideálně v ArcCatalog poklikem PM na označený soubor mdb (či více označených souborů najednou) a volba Export / To Geodatabase (multiple…). Poté již zvolíme, zda data připojíme do již existující gdb nebo vytvoříme databázi zcela novou.

Po převodu je třeba výsledek zkontrolovat a to zejména měla-li původní databáze nastavena topologická pravidla, joiny apod. Tyto je zapotřebí znovu nastavit. Co se týče nastavení domén a subtypů – zde by mělo vše fungovat shodně jako v původní databázi.

2 komentáře u „Převod MDB do GDB“

  1. Při způsobu naší práce Jedna památka – jedna MDB mám dnes cca 6000MDB, odevzdaných na Herringu a i uložených na disku. Občas se potřebuju podívat, zvl. u delší dobu nezačleněných do geoportálu. Převádět to ručně všechno nemá smysl, na většinu z nich už se nikdy nepodívám. Kdyby to šlo automaticky, stálo by to za to. Prozatím je nejjednodušší podívat se na to v Arcmapu. Ptal jsem se na to i na tom online webináři, doporučovali jakýsi postup v Pythonu, který jsem nepochopil. Tohle mi připadá zvláštní, jako by Microsoft s novým Wordem nedokázal číst starší dokumenty. Údajně jde o technický problém s ovladači na 16bitový systém, možná i licenční, protože mdb je formát Access databáze od Microsoftu. Kdyby někdo věděl o nějakém dávkovém převodu, uvítal bych to.

Napsat komentář