PaGIS a Pro(Pa)GIS ve zkratce

Zkratky, jak známo, je třeba zadávat obezřetně. Pro GIS Národního památkového ústavu jsme před lety (v roce 2001) vymysleli zkratku PaGIS (Památkový GIS), abychom ho odlišili od jiných geografických informačních systémů. Do konce roku 2015 byl online dostupný na starém mapovém portálu http://gis.npu.cz pak se přestěhoval na tehdy nový Geoportál památkové péče https://geoportal.npu.cz. Od začátku roku 2015 pak provozujeme tento blog pod názvem Pro(Pa)GIS.  PaGIS se nám také vloudil do památkově informačního slangu jakožto název pro definiční bod objektu PaGIS: „paGIS“.

Zkusili jste někdy zjistit, co všechno se může za výše uvedenými zkratkami skrývat a zadat do vyhledávače „pagis“?

Zjistíte, že Pagis může je i příjmení a k jeho známým nositelům patří například básník Dan Pagis (1930–1986), biskup Jean-Pierre Pagis (1835-1908) nebo fotbalista Mickaël Pagis (1973 – ).

Výraz „pagis“ je taktéž třetím a šestým pádem množného čísla latinského podstatného jména „pagus„, kteréžto označovalo správní obvody Římské říše a ve středověké latině též ves nebo část území.

Z vyhledaných pagisů má s GISem společného něco Pulaski Area Geographic Information System PAgis (http://www.pagis.org), který má i svou stránku na Facebooku (https://www.facebook.com/PAgis/) a najdete ho i na ArcGIS online (http://pagis.maps.arcgis.com). Vzhledem k tomu, že se tento GIS lokálně omezuje na oblast Pulaski – Pulaski County – v Arkansasu v USA, tak si ho snad nikdo si tím naším nesplete.  Splést si ho snad může s jinými okresy Pulaski – ono těch Pulaski county je totiž více.
Jindy už zjištění toho, kdo a co se za „pagis“ skrývá nemusí být tak jednoduchá. Před nedávnem se na Facebooku objevila stránka  PaMIS PaGIS PaCAD (https://www.facebook.com/PaBIM-PaGIS-PaCAD-294538467852892/), která dokonce zveřejňuje událost Setkání editorů paGIS, správců MIS a dal. příznivců IISPP 2019. Mohlo by se tedy zdát, že s touto FB stránkou máme něco společného, ale narozdíl od výše zmíněného PAgis, nic na Facebooku neprovozujeme.
A „propagis“?

Kromě minulého času slovesa „propagi“ v esperantu narazíte nejspíše na kanadskou firmu propagis (http://www.propagis.com), která se pochopitelně vyskytuje i na Facebooku, Twitteru etc. Ale s tou si nás snad nikdo plést nebude…

 

Napsat komentář