Jak připojit RÚIAN Feature Service do ArcGis Pro

Při založení nového projektu v prostředí ArcGis Pro se jistě setkáme s potřebou připojit si vrstvy RÚIAN, se kterými chceme dále pracovat (RÚIAN Feature Service). Jak na to:

1) V záložce Insert (Vložit) zvolíme možnost Connestions (Připojení) / New ArcGIS Server

2) Zadáme URL adresu, ze které čerpáme data RÚIAN a jiná data NPÚ – https://geoportal.npu.cz/arcgis/services. Nic dalšího není třeba vyplňovat.

3) Nyní již v panelu Catalog vidíme kategorii Servers a v ní skupinu dat geoportálu NPÚ a v podsložce Polohopisy pak nalezneme i data RÚIAN

Obdobným způsobem si můžeme připojit jakékoli jiné servery či WMS a WFS služby.

Jak už jsem si ukázali dřív, Pro funguje trochu jinak než ArcMap. A stejně tak i připojení mapových služeb/serverů. Připojení serveru v ArcMap se uložilo do paměti programu a při jakémkoli novém spuštění programu jsme již měli tyto připojené. V Pro se připojení služeb a serverů ukládá pouze v rámci projektu. Tedy připojení se nám zobrazí vždy, když otevřeme ten daný projekt, ale již ne pokud otevřeme projekt nový. Abychom nemuseli vždy přemýšlet nad cestou k datům, je vhodné si zadat kýžené do Oblíbených / Favorites. Klikem PM na službu Add to Favorites.

Při novém spuštění programu pak již službu / server / složku nalezeneme v panelu Catalog / Favorites a můžeme si ji přidat do projektu.

Napsat komentář