Co se chystá v MIS: náhledy PDF

V testovacím MISu jsou prověřovány dvě důležité úpravy:

  1. náhledy dokumentů ve formátu PDF
  2. převedení oprávnění k editaci metadat na jiného uživatele MIS

První úprava přináší pro každého uživatele MIS důležitou možnost uvidět co se skrývá v dokumentu ve fermátu PDF. Ty se dosud ve výsledku vyhledávání zobrazují jako ikony. V detailu dokumentu pak pro ty z dokumentů PDF, které mají textový obsah splňující požadavky standardů PDF/A nebo PDF/X, vidíme text dokumentu, v němž je možno stejně jako  jiných textových dokumentech fulltextově napříč MIS vyhledávat. Chceme-li ale vidět celý obsah PDF dokumentu, musíme jej de facto stáhnout. To připravovaná verze MIS mění. Ve výsledku vyhledávání, jak se v testovacím centrálním MISu (https://iispp.npu.cz/mistest) můžete přesvědčit, přibyl i pro dokumentu PDF malý náhled a v detailu nad textovým obsahem náhled větší. Velký náhled, v němž je ještě možno zoomovat, se zobrazuje po kliknutí na menší náhled. Ve vícestránkových dokumentech je možno ve středním a velkém náhledu listovat.

Pokud se budete do testovacího MISu dívat, tedy se nelekejte toho, že u dokumentů mimo GnŘ žádné PDF náhledy nevidíte. Je to tím, že je bylo možno vygenerovat pouze pro dokumenty v úložišti G. Při té příležitosti se můžete podívat i na kvalitu skenů digitalizovaných v rámci projektu Digitalizace fondů NPÚ:

Starý evidenční list KP: https://iispp.npu.cz/mistest/publicDocumentDetail.htm?id=269881

Všímavější uživatelé požívající výhod role správce MIS zaregistrují, že v metadatech v oddíle Ostatní údaje přibyl nový řádek Vlastník dokumentu a za ním nové žluté tlačítko Upravit / Změna vlastníka dole na stránce detailu dokumentu.
Co to obnáší si ukážeme v dalším příspěvku Co se chysá v MIS: změna vlastníka záznamu.

Napsat komentář